Aktivitetsinfo: | Hej alla föräldrar! Här kommer info gällande Mälarenergi cup 11-13 april -25. I år är det Hilmas föräldrar Anna & Mårten Blomberg som representerar F16-18 i planeringsarbetet för ME-cup. Vid frågor hänvisar vi ledare i första hand till Anna eller Mårten
Tyvärr är våra tjejer för små för att få delta i ME-cup, trots detta är våra föräldrar ändå ålagda att ställa upp och arbeta under cupen.
Nedan följer meddelade till föräldrarna från våra ME-cup ansvariga:
Vi skickar ut lite information angående Mälarenergi cup den 11-13 april -25. Vi har hittills inte fått veta vad vårat lag ska ansvara över.
Vi kommer ha fler möten under våren och kommer uppdatera er så fort vi vet mer. Schemat kommer planeras preliminärt under våren men innan cupens sista anmälningsdatum har passerat och vi vet exakt hur många lag som deltar, är det svårt att göra ett schema definitivt. Så boka av hela helgen redan nu.
Vi föräldrar till tjejerna i laget är med och jobbar ideellt denna helg, vilket är ett åtagande vi skrev på när våra tjejer gick med i föreningen. Att närvara under cupen är obligatoriskt och varje spelares familj får mellan 10-12 h uppdelat under helgen. Cupen börjar fredag eftermiddag och pågår till söndag kväll. Om inte föräldrar kan närvara ansvarar ni själv för att fylla er plats.
Bekräfta i kallelsen att ni läst, genom att klicka "kommer". Själva deltagandet är som sagt obligatoriskt. Detta gör vi för att våra tjejer ska kunna få spela i VIB och i framtiden själva få delta i cupen.
Med vänlig hälsning, Anna och Mårten Blomberg.
|